Tarot Online

Sztuczna inteligencja – zagrożenia, które czyhają za rogiem.

Niniejszy artykuł pod tytułem Obiektyw do iPhone’a – czy warto zainwestować w zewnętrzny obiektyw ... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Obiektyw do iPhone’a – czy warto zainwestować w zewnętrzny obiektyw ... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Maszyny przejmują coraz więcej zadań i odgrywają coraz to większą rolę w codziennym życiu. Wszystko to spowodowane jest postępem technicznym i ich ciągłym, nieustającym doskonaleniem. Sztuczna inteligencja – zagrożenia, zapraszamy do lektury.

Czy postępu należy się bać?

Stephen Hawking, Elon Musk, Bill Gates i wielu, wielu innych geniuszy XXI wieku: niejednokrotnie powtarzali, że niepowstrzymany rozwój sztucznej inteligencji (artificial intelligence; AI) może być poważnym zagrożeniem dla człowieka. Maszyny ciągle pozyskują nowe umiejętności, udostępniamy im także ogrom danych. Rośnie także szybkość ich przetwarzania. Przy niewłaściwym zarządzaniu, niesie to wszystko za sobą ryzyko utraty informacji bądź wykorzystania ich w nieodpowiedni sposób.

Sztuczna inteligencja: zagrożenia, jakie za sobą niesie.

To właśnie zastosowanie sztucznej inteligencji jest motorem zmian w naszym życiu. Stało się ono wygodniejsze, efektywniejsze, bezpieczniejsze. Postęp w tej dziedzinie nauki rośnie wykładniczo. Dość szybko może więc wydarzyć się coś, co zatrzęsie światem, który znamy dziś.

  • Wykorzystanie w militariach – wyścig zbrojeń nabierze całkiem innej postaci; kolejnym krokiem będą super żołnierze, inteligentne pociski czy inne rodzaje broni, która sama wie jak trafić do celu;
  • Rynek Social Mediów – to poprzez wykorzystanie odpowiednich algorytmów social media „znają” swojego użytkownika, dopasowują reklamy, wiedzą czym się interesuje; w przyszłości może być to po prostu czysta manipulacja niczego niepodejrzewającym człowiekiem;
  • Brak prywatności – już dziś wszechobecne kamery uliczne śledzą każdy krok. Jeśli obecnie człowiek jest ciągle obserwowany przez maszyny, w świecie jutra jego ruchy, rysy twarzy czy nawet sposób tworzenia mogą zostać wykorzystane do niecnych celów.
  • Niewłaściwe przetwarzanie informacji – dziś maszyny wiedzą o nas praktycznie wszystko. Superinteligentne urządzenia mogą umieć wykorzystać mogą tę wiedzę do manipulacji danymi np. z nagrań kamer, a następnie wykorzystać przeciwko nam.

Jeśli zagrożenia te brzmią dla Ciebie jak czyste science fiction, wystarczy sięgnąć do artykułów sprzed 20 lat. Rewolucja internetowa i telekomunikacyjna była nie do pomyślenia w świecie naszych dziadków, a dziś?

Sztuczna inteligencja to tworzenie maszyn, które w szerszym lub węższym zakresie umieją samodzielnie myśleć. Rozpoznawanie twarzy, algorytmy w wyszukiwarce Google, auta, których nikt nie musi prowadzić – to tylko niektóre z obecnych zastosowań artificial inlelligence. Obecnie maszyny są na porównywalnym z ludzkim poziomie inteligencji. Jeśli by się zastanowić, najprawdopodobniej człowiek w tym wyścigu już dziś nie miałby szans.