Tarot Online

Sztuczna inteligencja w domu – witamy w XXI wieku

2019.05.20

1 minuta i 59 sekunda

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
  • Sztuczna inteligencja w domu – jak można poprawić komfort domowników?
  • Sztuczna inteligencja w domu – jakie zagrożenia się z tym wiążą?
Niniejszy artykuł pod tytułem Obiektyw do iPhone’a – czy warto zainwestować w zewnętrzny obiektyw ... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Obiektyw do iPhone’a – czy warto zainwestować w zewnętrzny obiektyw ... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

To już nie jest science-fiction – sztuczna inteligencja w domu i inteligentne systemy automatyki pojawiają się coraz częściej w polskich domostwach. Co warto o nich wiedzieć? Na co uważać? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie!

Sztuczna inteligencja w domu – jak można poprawić komfort domowników?

Sztuczna inteligencja w domu, czyli inteligentne domy, stają się powoli normą na Zachodzie. Technologia ta przywędrowała także do Polski!

Inteligentne domy wyróżniają takie rozwiązania jak:

  • Automatyczne sterowanie oświetleniem,
  • Zintegrowany monitoring i system alarmowy,
  • Inteligentne czujniki jakości powietrza w pomieszczeniach,
  • Inteligentne zarządzanie ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją,
  • Inteligentna stacja pogodowa.

Do inteligentnych rozwiązań zaliczają się także telewizory Smart TV z głosowym asystentem oraz tzw. SmartThings – np. lodówka, która poza dbaniem o jakość produktów spożywczych, będzie także komunikowała się z użytkownikami i reagowała na ich polecenia. Sprzętem tym można sterować poprzez urządzenia mobilne – z poziomu smartfona lub za pomocą poleceń głosowych.

Wbrew pozorom, ta nietania technologia nie ma na celu wypełnić domu bezsensownymi bajerami i gadżetami, lecz poprawić jakość życia i komfort domowników. Inteligentne domy mają na celu również oszczędną gospodarkę zasobami i energią, mogą także, pod naszą nieobecność, zajmować się naszymi czworonożnymi pupilami.

Urządzenia inteligentne mogą się same wyłączać, gdy domownik o nich zapomni. Mogą też uruchamiać się pod wpływem polecenia wysłanego przez smartfon. Dobrze skonfigurowany system przyzwyczai się do zwyczajów domowników i będzie robił wszystko, by możliwie ułatwić im przebywanie na terenie domu.

Sztuczna inteligencja w domu – jakie zagrożenia się z tym wiążą?

Sztuczna inteligencja jest już dość łatwo dostępna. Podstawowe urządzenia, np. inteligentne kamery domowe lub zewnętrzne możemy mieć w cenie od 1000 do 1400 złotych. Sprzęt ten analizuje obrazy i rozpoznaje obiekty, w tym także uczy się rozpoznawać użytkowników i zwierzęta domowe.

Zagrożenia, jakie się wiążą z tym rozwiązaniem, to przede wszystkim możliwość przełamania zabezpieczeń przez osoby niepożądane. Producenci inteligentnych urządzeń muszą więc dołożyć wszelkich starań, by wznieć poziom ich bezpieczeństwo na wyżyny. Nikt by przecież nie chciał, by włamywacz dostał się do domu, a następnie zablokował go tak, by jego właściciel nie mógł do niego wejść, prawda?