Tarot Online

System CMS – co to takiego i jak działa?

2019.07.10

2 minuty i 7 sekund

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
 • System CMS - co to takiego?
  • Do zadań CMS należeć będzie zarządzanie:
 • System CMS - rodzaje
  • Najpopularniejsze otwarte systemy CMS to:
   • Wordpress
   • Joomla
   • Drupal
   • TextPattern
   • ModX
Niniejszy artykuł pod tytułem Obiektyw do iPhone’a – czy warto zainwestować w zewnętrzny obiektyw ... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Obiektyw do iPhone’a – czy warto zainwestować w zewnętrzny obiektyw ... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Dla wszystkich szczęśliwych posiadaczy stron internetowych poniższe treści raczej nie będą nowością. Jednak jeśli i Ty chciałbyś posiadać witrynę w sieci, idealnie dopasowanym dla Ciebie rozwiązaniem będzie system zarządzania treścią. Poniższy artykuł wyjaśni co to system CMS i jak działa.

System CMS – co to takiego?

Contect Management System (CMS), czyli system zarządzania treścią to aplikacja bądź aplikacje stworzone z myślą o uproszczonej budowie treści stron internetowych. Jeśli nie masz zaawansowanej wiedzy informatycznej, a chciałbyś posiadać swoją witrynę www, wybór ten będzie rozwiązaniem wręcz idealnym.

Do zadań CMS należeć będzie zarządzanie:

 • strukturą serwisu
 • kontami użytkowników
 • publikowanymi informacjami na stronie

Aby dokonywać zmian w strukturze systemu, wystarczy zalogować się na konto administratora.

System CMS – rodzaje

Istnieją otwarte lub autorskie systemy zarządzania treścią. Autorskie systemy projektują specjalistyczne firmy informatyczne. Są one indywidualnie dostosowane do potrzeb danego klienta. Stworzone od podstaw, zapewnią całkowite dostosowanie systemu do specyfiki danego przedsiębiorstwa.

Otwarte systemy są z reguły darmowe, a bieżąca aktualizacja zapewnia ich bezpieczeństwo. Użytkownik musi być świadomy, że jeśli nie ustawi automatycznej aktualizacji, musi przeprowadzać ją sam.

Najpopularniejsze otwarte systemy CMS to:

WordPress

Funkcjonalny interfejs użytkownika w połączeniu z prostotą instalacji i obsługi decyduje o popularności tego systemu. Jest to obecnie najpopularniejszy system zarządzania treścią na świecie.

Joomla

Wielojęzyczny, regularnie aktualizowany system napisany w języku JavaScript i PHP. Cechuje go duża funkcjonalność oraz prostota instalacji i obsługi.

Drupal

Elastyczność, możliwość dostosowania do specjalistycznych wymogów a przede wszystkim niewielkie obciążenie serwerów, decyduje, że jest on częstym wyborem użytkowników. Jest on najbardziej zaawansowanym i skomplikowanym systemem CMS, w porównaniu do wyżej wymienionych.

TextPattern

Oparty o język PHP system jest bardzo łatwy w użyciu, a jednocześnie wyposażony w rozmaite darmowe motywy i wtyczki.

ModX

System stworzony z myślą o laikach. Będzie idealnym wyjściem dla osób początkujących. Cechuje go prostota obsługi i wysoki poziom optymalizacji.

Znalezienie odpowiedzi na pytanie, co to system CMS, nie jest trudne, nawet dla laika. Trudności nie sprawi również obsługa popularnych systemów zarządzania publikowaną w sieci treścią. Jeśli marzy Ci się posiadanie własnej strony www – Contect Management System będzie Ci bardzo pomocnym, a nawet wręcz niezbędnym, narzędziem.