Tarot Online

Jak zabezpieczyć komputer przed włamaniem

Niniejszy artykuł pod tytułem Obiektyw do iPhone’a – czy warto zainwestować w zewnętrzny obiektyw ... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Obiektyw do iPhone’a – czy warto zainwestować w zewnętrzny obiektyw ... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

O wirusach komputerowych czy wyciekach danych słyszymy na co dzień. Jeśli boisz się ataków hackerów i chcesz wiedzieć jak zabezpieczyć komputer przed włamaniem, z pomocą przyjdzie Ci poniższy artykuł.

Aby zalogować się na niektóre strony i skorzystać z niektórych usług, np. bankowych, często wymagana jest tzw. podwójna weryfikacja. Wpisujemy hasło i oprócz tego SMS-em przychodzi nam specjalny kod. Sposób ten możemy wykorzystać również do logowania się na konto Gmail czy profil na Facebooku. To oczywiście nie wszystko, co możemy zrobić, żeby zabezpieczyć komputer przed włamaniem.

Jak zabezpieczyć komputer przed włamaniem – 5 kroków

Instalacja oprogramowania antywirusowego

Jest to najważniejszy krok, jaki musi zostać podjęty. Oprogramowanie to należy regularnie aktualizować i zaprogramować tak, by przeprowadzało codzienne skanowanie zawartości urządzenia. Reagować powinno również na wszelkie próby otwierania podejrzanych stron czy pobierania potencjalnie niebezpiecznych odnośników. Dobór odpowiedniego antywirusa będzie wyzwaniem, nie wszystkie bowiem działają jak trzeba.

O przypadku McAfee słyszał już chyba każdy. Co zrobić więc w przypadku, kiedy zainstalowaliśmy program antywirusowy, który sam zachowuje się jak wirus?

Regularna aktualizacja oprogramowania i aplikacji

Komunikatu „Twoja wersja oprogramowania jest nieaktualna” nie należy lekceważyć. Nowe wersje programu operacyjnego czy poszczególnych aplikacji służą poprawie ich działania oraz poprawiają zabezpieczenia wewnętrznych baz danych. W większości przypadków aktualizacje pobierają się automatycznie. Jeśli nie chcesz sobie zawracać tym głowy, po prostu znajdź odpowiednią komendę w ustawieniach urządzenia.

Ustawienie silnych hasła

Mowa tu o hasłach do Twojego komputera, konta e-mail, bankowego, do domowej sieci WiFi. To one najczęściej padają ofiarą ataku hackerów. Silne hasło składa się z co najmniej 8 znaków i zawiera duże i małe litery, znaki specjalne i cyfry. Powinno być ono indywidualnie dobrane, kojarzyć się np. z nazwą ulubionego zespołu czy ukochanej rośliny. Pamiętajmy, że hasło Qwerty123 lub inne tego typu, nie jest bezpiecznym rozwiązaniem.

Szyfrowanie wrażliwych danych

Najważniejsze dokumenty i informacje powinny być szyfrowane. Istnieje wiele programów służących temu celowi. Najlepsze są aplikacje działające offline.

Istnieje kilka sposobów mówiących o tym, jak zabezpieczyć komputer przed włamaniem. Najważniejsza wydaje się świadomość zagrożenia i przede wszystkim podejmowane działania prewencyjne.