Tarot Online

Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami?

Niniejszy artykuł pod tytułem Obiektyw do iPhone’a – czy warto zainwestować w zewnętrzny obiektyw ... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Obiektyw do iPhone’a – czy warto zainwestować w zewnętrzny obiektyw ... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wirusy komputerowe czyhają na każdym kroku. Pobrać je można poprzez kliknięcie nieodpowiedniego linku, czy przy okazji przesyłania danych z zewnętrznych nośników. Jeśli i Ty zastanawiasz się, jak zabezpieczyć komputer przed pobraniem złośliwego oprogramowania, zapraszamy do lektury.

Program antywirusowy, czyli pierwszy krok

Automatyczną odpowiedzią na pytanie, jak ochronić komputer przed wirusami, jest instalacja oprogramowania antywirusowego. Wielu z nas kojarzy nazwę McAfee Internet Security – jest to darmowy program antywirusowy, który swoją instalacją na sprzęcie przysporzył najczęściej więcej złego niż dobrego. Co więc robić w sytuacji, kiedy program ochronny sam zachowuje się jak wirus?

Poniżej przedstawiamy przykłady dobrych programów ochronnych:

 • Avast Free Antivirus 2019
 • AVG AntiVirus Free
 • Comodo Cloud Antivirus
 • Kaspersky Internet Security
 • Bitdefender Antivirus Plus 2019

Należy pamiętać, że będą one działały poprawnie jedynie w sytuacji, kiedy sam program, jak i baza wirusów będzie regularnie aktualizowana. Nie wolno też instalować więcej niż jednego oprogramowania ochronnego na komputerze. Jeśli posiadasz już na swoim urządzeniu antywirusa, nie ściągaj kolejnego. Programy te będą się wzajemnie zwalczać, co może doprowadzić do awarii całego systemu.

Dodatkowe porady, jak zabezpieczyć komputer przed wirusami

Jednakże sama instalacja wyżej wymienionego oprogramowania może nie wystarczyć. Mnogość wirusów w sieci i ciągłe powstawanie ich silniejszych odpowiedników sprawiają, że potrafią one ominąć najlepsze zabezpieczenia.

W działaniu mającym ochronę naszego sprzętu pomoże również:

 • instalacja firewalla – zapory internetowej monitorującej przepływ danych na komputerze
 • unikanie otwierania niebezpiecznych stron, odnośników czy linków przychodzących w wiadomościach e-mail
 • używanie innej niż Internet Explorer przeglądarki (mogą to być np. Opera, Mozilla Firefox – zabezpieczenia tam są o wiele skuteczniejsze)
 • ograniczenie podpinania zewnętrznych nośników pamięci (pen drive’y, zewnętrzne dyski)
 • regularne skanowanie komputera
 • pobieranie „bezpłatnych” programów tylko ze sprawdzonych źródeł
 • korzystanie z konta użytkownika, nie administratora

Szczególną ostrożność zachować należy przy wyrażaniu różnorakich zgód. Następnym razem, zanim naciśniesz przycisk „Zgadzam się”, przeczytaj wszelkie zasady zachowania poufności, umowy licencyjne czy ostrzeżenia zabezpieczeń. Dotyczy to w szczególności instalowania bezpłatnych odtwarzaczy muzyki czy filmów.

W sieci należy być przede wszystkim ostrożnym. Kiedy zobaczysz podejrzane okno, nie klikaj nic oprócz pola z krzyżykiem (polecenie zamknięcia okna – ALT + F4 – też zadziała). Jeśli wiesz, jak zabezpieczyć komputer nie powinieneś wpaść w czyhające wszędzie pułapki.