Tarot Online

Jak wybrać dysk zewnętrzny? Czym się kierować?

Niniejszy artykuł pod tytułem Obiektyw do iPhone’a – czy warto zainwestować w zewnętrzny obiektyw ... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Obiektyw do iPhone’a – czy warto zainwestować w zewnętrzny obiektyw ... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Dyski zewnętrzne są nieodzowną pomocą, gdy brakuje miejsca na komputerze, bądź gdy musimy przenieść pliki z komputera na komputer. Obecnie oferta tych urządzeń jest bardzo bogata. Podpowiadamy jak wybrać dysk zewnętrzny.

Co to jest dysk zewnętrzny?

Są to dyski takie same jak we wnętrzu komputera, jednak wsadzone w osobną obudowę i podpinane do urządzenia przewodem. Mogą być zasilane bezpośrednio ze złącza lub też mogą potrzebować dodatkowego zasilania. Od chwili podpięcia i wykrycia przez system są dla nas widocznie tak samo jak dyski wewnętrzne komputera.

Rodzaje dysków zewnętrznych

Ze względu na technologię wyróżniamy dwa typy dysków zewnętrznych. Dysk HDD i SSD. Różnią się one dalece od siebie. Konstrukcja dysków talerzowych (HDD) oparta jest na częściach ruchomych- talerzach i głowicy, które odpowiadają za odczyt i zapis danych. Oferują one przeciętną prędkość pracy, a ruchome części podatne są bardzo na wpływ wibracji i uderzeń. Ich największą zaletą jest jednak stosunek jakości do ceny. Takie dyski są zwyczajnie tanie. Urządzenie o pojemności ok. 1TB można kupić już za niecałe 200 zł.

Dyski SSD oparte są natomiast na pamięci flash- nie mają więc żadnych konstrukcji ruchomych, a co za tym idzie nasze dane są na tych urządzeniach bardzo bezpieczne. Dodatkowo pamięć flash zapewnia naprawdę szybkie działanie. Dyski SSD są niestety jednak bardzo drogie- najtańszy znajdziemy co prawda za ok. 250 zł, ale zyskamy tylko 128 GB. Modele o pojemności 1 TB kosztują ponad 1000 zł.

Jak wybrać dysk zewnętrzny?

Jeżeli znamy już rodzaje dysków, możemy przejść do zastanowienia się nad kwestią czym kierować się w wyborze.

  • rozmiar- najpopularniejsze formaty dostępne na rynku to formaty 2,5 lub 3,5 calowe. Pierwsze z nich są mniejsze, przez co bardziej poręczne, podłączają się poprzez kabel USB i służą przede wszystkim do przenoszenia plików między urządzeniami. Drugie nieco większe, często potrzebują dodatkowego zasilania i spełnią się w roli przechowywania plików.
  • pojemność- tutaj powinniśmy kierować się jedynie osobistymi preferencjami. Na rynku dostępne są modele o pojemności 320 GB (czy też mniejsze) jak i 3 TB. Jednak nie każdemu potrzebne jest aż tyle miejsca, dlatego powinniśmy się zastanowić ile z niego moglibyśmy wykorzystać.
  • jakość wykonanej obudowy- warto sprawdzić z czego wykonana jest obudowa, aby mieć pewność, że nasze dane nie ulegną uszkodzeniu; należy wspomnieć, że na rynku dostępne są również dyski wodoodporne, które sprawdzą się w naprawdę ekstremalnych warunkach

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał Twoje wątpliwości i pomógł Ci w wyborze dysku zewnętrznego!