
Gdzie znaleźć darmowy hosting WordPress?
Wielu z nas spotkało się z określeniem blockchain i zadaje sobie pytanie: co to jest blockchain? Blockchain jest technologią, która wykorzystując łańcuch bloków, czyli bloki danych połączonych ze sobą. Przechowywanie poszczególnych bloków w wielu miejscach, czyli w sposób rozproszony gwarantuje ich bezpieczeństwo. Wprowadzenie zmian w jednym bloku powoduje zmiany w kolejnym, a przechowywanie danych na różnych miejscach pozwala od razu wykryć takie zmiany. Co to powoduje? To, że zapisane raz dane nie mogą zostać zmienione, a więc dane te nie mogą zostać zmienione czy też sfałszowane. Gdzie można to zastosować system danych, który gwarantuje ich bezpieczeństwo i uniemożliwia ich sfałszowanie? Pierwszą odpowiedzią nasuwającą się większości osób są transakcje finansowe, do czego pierwotnie technologia ta została stworzona. Co to ma wspólnego z organizacjami charytatywnymi?
Zadaniem organizacji charytatywnych oraz akcji charytatywnych organizowanych prywatnie jest pomaganie. Najczęściej odbywa się to poprzez zbieranie pieniędzy na jeden konkretny lub kilka celów określonych przez organizację, lub przy konkretnej akcji. Problemem jest tutaj ograniczone zaufanie. Niestety, znane z mediów przypadki defraudacji pieniędzy, które powinny być przeznaczone na cele charytatywne, powodują, że zaczynamy zadawać sobie pytania: czy aby na pewno trafią one do osób potrzebujących? A nawet jeśli, to czy organizacja lub osoba, do której trafią te środki, wyda je w sposób, w jaki zadeklarowała? Czy przez nasze wpłaty w organizacji nie zaczną sypać się premie i „służbowe” wyjazdy na drugi koniec świata? Czy osoba, która zbiera na leczenie, w rzeczywistości nie przeznaczy tych pieniędzy na leczenie swojego ego poprzez zakup nowego samochodu? Te wątpliwości nie są bezpodstawne, ponieważ właśnie o takich sytuacjach mogliśmy słyszeć lub czytać w mediach. Z pomocą może przyjść właśnie blockchain. W jaki sposób? Można tutaj wyróżnić 3 różne obszary jego zastosowań.
Pierwszą wątpliwością może być to, czy organizator zbiórki deklarując, ile zebrał, mówi prawdę? Blockchain dzięki sposobowi działania uniemożliwia w jakąkolwiek ingerencję w dane dotyczące wpłat oraz pozwala na umożliwienie swobodnego dostępu do tych informacji nie tylko instytucjom kontrolującym, ale także Tobie i każdemu innemu wspierającemu zbiórkę. Inna wątpliwość to sposób, w jaki pieniądze wyda beneficjent czy rachunki nie będą dotyczyły innych osób lub nie zostaną podrobione. I znów z odsieczą przychodzi blockchain – jeśli organizator wprowadzi odpowiednie zasady, beneficjent będzie zobowiązany do rejestrowania wydatków w ten sposób. Ograniczona lub niemożliwa będzie też manipulacja wydatkami przeszłymi i inne oszustwa czy próby fabrykowania paragonów, a my będziemy mogli być spokojni o to, czy ofiarowane przez nas pieniądze zostały spożytkowane w odpowiedni sposób.
Wiele osób zastanawia się również, jak pieniądze wydają organizacje charytatywne. Zbierzemy milion, a na cele charytatywne przekażemy tylko połowę? Oczywiste jest to, że w dużych organizacjach niektórzy po prostu pracują i dostają za to wypłaty, ponieważ poświęcają na to cały swój czas. Organizacje często muszą płacić również za miejsce, w którym działają, niezbędny sprzęt, organizację wydarzeń czy eventy dla wolontariuszy. Jak jednak sprawić, żeby organizacja nie stała się dla kogoś źródłem łatwych pieniędzy? Znów blockchain. Znów przejrzystość wydatków i znów brak możliwości wprowadzania zmian. Przedmiotem przemyśleń bywa również to, co dzieje się z pozostałymi pieniędzmi, jeśli zebrana kwota okazała się większa niż rzeczywiste potrzeby? Po raz kolejny – blockchain. Oprócz możliwości transparentnego rozliczenia pozwala on także poprzez zoptymalizowany system transakcji przekazać pozostałe środki na inną akcję i to nie przypadkową a na taką lub takie, których wsparcie będzie w danym momencie najpotrzebniejsze.
A może zmniejszy? W końcu nie jest stosowany po to, żeby ufać, tylko żeby kontrolować. Gwarantem sprawnej działalności organizacji charytatywnych i wspierania ich przez ludzi jest ich transparentność. Właśnie to umożliwi w przyszłości blockchain. Dużo mówi się o zastosowaniu blockchaina w różnych gałęziach gospodarki. Okazuje się, że ma on też zastosowanie w miejscach, gdzie nie chodzi o zarabianie, a bezinteresowne pomaganie. Czy to dalej kwestia zaufania? Nieistotne. Najważniejsze jest to, że zastosowanie blockchaina w rozliczaniu działalności charytatywnych da ludziom pewność co do tego, czy rzeczywiście pomagają i znacząco ograniczy oszustwa, a co za tym idzie, miejmy nadzieję, umożliwienie pomocy większej liczbie ludzi, zwierząt lub przyrodzie.
Artykuł powstał przy współpracy z bvhub.com