Tarot Online

Dlaczego warto robić kopię zapasową? Podpowiadamy, czym jest Backup!

Robienie kopii zapasowych ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa danych, zarówno na urządzeniach prywatnych, jak i służbowych. Czym jest backup? Dlaczego warto robić kopię zapasową? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie!

Czym jest backup?

Backup, czyli inaczej kopia zapasowa danych to rozwiązanie, które stosuje się, by zapobiec utracie cennych danych zapisanych na urządzeniu. Kopię zapasową można wykonać np. na komputerze lub na smartfonie.

Jest to szczególnie przydatne, gdy:

  • Mamy do czynienia z awarią urządzenia, w wyniku której doszło do utraty danych (np. spalony dysk),
  • Urządzenie zostało zgubione lub skradzione i chcemy odzyskać dane, które na nim były,
  • Nie ufamy w 100% wirtualnym chmurom i zależy nam na tym, by posiadać kopię ważnych danych,
  • Chcemy zminimalizować ryzyko utraty danych w sytuacji, gdy oprogramowanie lub komputer się zawiesi, lub zostanie on zainfekowany wirusem,
  • Zdarza nam się omyłkowo usunąć jakiś plik lub dane,
  • Do naszego urządzenia ma dostęp więcej osób,
  • Zależy nam na kopii ustawień, z których zazwyczaj korzystamy na urządzeniu.

Czym jest backup? Jak utworzyć kopię zapasową?

Wiemy już, czym jest backup i jakie są jego najważniejsze funkcje. Jak utworzyć kopię zapasową danych? Na początek warto wyrobić sobie dobry nawyk i sporządzić harmonogram tworzenia kopii zapasowych, dla każdego urządzenia, z którego korzystamy, tzn. komputera, tableta, smartfona.

Backup polega na wykonaniu kopii danych i umieszczeniu ich w bezpiecznym miejscu. Dane można zgrać na płytę DVD lub dysk zewnętrzny. Można je także zamieścić w chmurze. Proces tworzenia backupu jest dość prosty i intuicyjny – większość urządzeń przeprowadza taką operację automatycznie – wystarczy wybrać odpowiednią opcję.

W systemie Windows należy kliknąć przycisk Start i przejść do Panelu Sterowania. W zakładce System i konserwacja znajdziemy podpunkt Kopia zapasowa i przywracanie. Z jego pomocą możemy nie tylko wykonać kopię ważnych danych, ale i przywrócić system do poprzednio zapisanego punktu.

Jeśli chodzi o smartfony z Androidem, tworzenie kopii zapasowej również nie powinno sprawić żadnych trudności. Należy wejść do Ustawień telefonu, a następnie wybrać opcję Kopia i kasowanie danych. Kolejny krok to zaznaczenie opcji Utwórz kopię zapasową. W ten sposób możemy zgrać kontakty, dane z kalendarza, ustawienia aplikacji, a także inne dane, np. zdjęcia i filmy, które były zapisane na urządzeniu.