Tarot Online

Czym jest komputer kwantowy i co potrafi to urządzenie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Obiektyw do iPhone’a – czy warto zainwestować w zewnętrzny obiektyw ... nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Obiektyw do iPhone’a – czy warto zainwestować w zewnętrzny obiektyw ... należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Komputer kwantowy to wynalazek nad którym pracują największe firmy rynku informatycznego. Twór ten mógłby stać się prawdziwą rewolucją . Jego potencjał jest olbrzymi, ale dosyć często, poprzez nieznajomość tematu, jest on zwyczajnie lekceważony. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się czym jest komputer kwantowy, my to wyjaśniamy!

Czym jest komputer kwantowy?

Komputer kwantowy to maszyna, której działanie oparte jest na fizyce kwantowej. Zwykłe komputery bazują na bitach przyjmujących wartości „0” i „1”. Ich moc wciąż rośnie, a same sprzęty są bez ustanku udoskonalane. Jednak nieważne jakby były dopieszczone, nigdy nie osiągną tego, co może osiągnąć komputer kwantowy. W przypadku tych urządzeń podstawą są kubity (czyli bity kwantowe), które przyjmują tzw. superpozycje- „0” i „1” występujące w tym samym czasie. Właśnie dzięki tej możliwości, urządzenie jest dużo bardziej wydajne. Może prowadzić bowiem kilka obliczeń w tym samym czasie, albo też rozważać kilka rozwiązań danego problemu na raz.

Walka o pionierstwo

Jeszcze niedawno wydawało się, że na prowadzenie wysuwa się przede wszystkim Google, który zapowiedział, że w ciągu 5 lat chce być liderem branży zajmującej się komputerami kwantowymi i ich głównym celem jest skomercjalizowanie tego rynku. Przed końcem 2017r. poinformowali, że są posiadaczami 49-kubitowego komputera.

W mniej wiecej tym samym okresie IBM wyszedł z odpowiedzią, chwaląc się, że posiadają komputer 50-kubitowym. Jednak oba te urządzenia moglibyśmy nazwać zaledwie mianem ciekawostek technicznych- żadne z nich nie jest w stanie pracować stabilnie przez dłuższy czas.

Oprócz tych firm o prym walczy Microsoft, którego prezes zapowiedział, że komputery kwantowe, sztuczna inteligencja i rzeczywistość rozszerzona to trzy najważniejsze technologie dla przyszłości jego firmy.

Poza „gigantami” nie powinniśmy zapominać o mniejszych start-upach. Kalifornijski Rigetti tworzy zarówno sprzęt jak i oprogramowanie, snując przypuszczenia, że prawdopodobnie uda im się stworzyć komputer, którego mógłby używać każdy. Natomiast firma D-Wave stworzyła rozwiązanie, które nazywa „systemem 2000-kubitowym”. I choć ma on dosyć spore ograniczenia, to właśnie ta firma jako pierwsza sprzedała swój komputer kwantowy w 2011r. za 10 mln USD.

Możliwości i rozwiązania

Trudno tak naprawdę określić, co w przyszłości będziemy w stanie osiągnąć dzięki komputerom kwantowym. Znane są jednak sektory, w których chce je wykorzystać m.in. IBM. Ich głównym celem jest wynalezienie za pomocą takiego sprzętu różnych leków na choroby dzisiaj uważane za nieuleczalne. Dodatkowo sprzęt z całą pewnością znajdzie zastosowanie w logistyce, czy finansach. Pomoże w optymalizacji dostaw i w określaniu ryzyka finansowego. I co więcej, pozwoli na stworzenie prawdziwej sztucznej inteligencji.